Styling

Obrazové tapety - kam se hodí, a jak s nimi pracovat?

Obrazové tapety - kam se hodí, a jak s nimi pracovat?

Obraz vytištěný na tapetovém materiálu dokáže prostor zcela změnit. Ostatně – jako každá tapeta. Kam se ale opravdu hodí a podle čeho se rozhodovat při jejím výběru? Stále platí moje rada, že tapety vybíráme srdcem. Ale je důležité vzít v úvahu i další okolnosti. 

Základním hlediskem při rozhodování je velikost místnosti. Aby obrazové tapety vynikly, potřebují odstup, protože většinou vytváří celek, jakousi divadelní kulisu. Z malé vzdálenosti obraz nevynikne, protože dobře nevidíme jeho celkovou kompozici. Dívat se na detail, není ten správný efekt.  Důležitá je také atmosféra. Co v místnosti obvykle děláte: Pracujete? Jíte? Spíte? Je to kavárna, nebo čekárna? Na tuto otázku je dobré si odpovědět, než si vyberete motiv, či styl.  

Pro jasnější představu uvedu několik příkladů: 

Výrazné grafické motivy

Tyto tapety jsou v interiéru opravdu dominantní záležitostí. Jsou radikální, nekompromisní a interiéru dají jasný směr. Neznamená to ale, že převálcují všechno kolem. Jsou to citlivé autority. Tím, že tapetu umístíme na jednu zeď, necháme vyniknout i dalším prvkům v místnosti. Tento typ tapet volí ti odvážnější.

 

 

Fototapety

Jde o skutečně, ale skutečně, velké fotky. U fototapet potřebujeme obzvlášť velký odstup. Jsou ideálním dekorem salónů, čekáren, kanceláří. Ale pokud si můžete velkou fototapetu užít doma, tak do toho! Fototapetou totiž nejsnáze vytvoříte atmosféru, kterou chcete zapůsobit. Zde dvakrát platí: Nedívat se zblízka, mít odstup. 

Jemné, ale zásadně měnící atmosféru

Skvělé, dokonalé, netapetové, neornamentální, velmi moderní. Našla bych opravdu hodně superlativů pro tento typ obrazů. O čem mluvím? Jsou to jednoduché barevné přechody na zdi. Ideální pro „antitapetové“ typy. Pro lidi, kteří by sice měli nejraději bílou zeď, ale přeci jen jim připadá maličko nudná. Rastrový přechod je jemný, přitom interiér zcela definuje a změní. Najednou víte, kde jste. Zde uvádím příklad i našich novinkových fototapet od Filipa Šlapala, které jsou sice velkými fotkami, ale zároveň modrými barevnými přechody. Navozují klid, snění, nadhled … posuďte sami. 

O patro výš 

Aneb naše nejnovější kolekce My Land. Chtěla jsem, aby se tapeta zjednodušila a s minimální zdobností posunula od vzoru k obrazu. Důležitým elementem jsou přírodniny v kontrastu s geometrií. My Land jsou velmi zjednodušené krajiny, které v prostoru vytváří barevné plochy. Rozdělují zeď do abstraktních barevných částí a odstup proto není u všech podmínkou, zároveň patří do všech výše jmenovaných kategorií. 

Obrazové tapety pro děti

Samostatnou disciplínu tvoří dětské obrazové tapety. Obrázky na tapetě jsou vymyšlené tak, aby byly dobře vidět i v menších prostorech dětských pokojíků a výrazné i bez odstupu. Je to tím, že velikost motivů – příběhy a postavičky – je uzpůsobená dětské perspektivě. 

Na míru

Všechny obrazové tapety navrhujeme tak, aby se daly přizpůsobovat různým plochám. To znamená, že pokud se pár centimetrů z kraje uřízne, nevadí to. Nabízíme je ve velikostech S, M, L, XL. Rádi vám také připravíme obrazovou tapetu přesně odpovídající rozměrům vaší stěny. Samozřejmě s individuálním přístupem ke každému detailu, k vaší plné spokojenosti. 

Ujasněte si, co od obrazové tapety v prostoru čekáte, jaký jste typ. Do jak velkého prostoru tapetu dáte a co vám bude opravdu dělat radost každý den. Když si zodpovíte na tyto otázky budete blíže k vaši vysněné změně. 

Mějte se hezky.

obrazové tapety

 Babeta Ondrová / designerka Lavmi
babeta@lavmi.cz

 

Další články
Kombinování, hraní, tvoření

Kombinování, hraní, tvoření

Jsem zastánkyní nenucené kombinatoriky, stylu, kdy věci spolu – jakoby ledabyle a zcela nenápadně – ladí. Harmonie vytvořená chaosem. Vlastně jsem ...
Kolekce Kempink

Kolekce Kempink

Kempink vám do interiéru vnese moderní grafický design spolu se svěžestí letního rána někde v přírodě. Je vyjímečný, neopakovatelný, v jednoduchosti ...
Cz Sk En De