Tapetování

Co je to Repeat

Na slovo Repeat narazíte vždy, když půjde o tapety s opakujícím se vzorem. Je to důležitý údaj, který ovlivňuje spotřebu tapet.

Repeat neboli Opakování (někdy také označován slovem Rapport či Prostřih) je číslo v metrech či centimetrech, které znamená vzdálenost (interval), po které se na tapetě opakuje vzor. Drobné vzory mají Repeat např. jen několik centimetrů, velké vzory mohou mít Repeat až několik desítek centimetrů. Repeat většinou není větší než šířka tapety, ale i na takové tapety můžete narazit. Poznáte je snadno, na pruhu tapety je např. jen pravá či levá polovina vzoru. Hodnota Repeatu je důležitá při výpočtu požadované spotřeby tapet k tapetování. Při tapetování můžeme sesazovat pruhy tapet tak, aby vzor v linii přímo navazoval anebo vzor o přesnou polovinu Repeatu na sousedním pruhu posuneme. Záleží na představě designéra, (pak je možnost posunu naznačená na etikete) anebo na fantazii zákazníka, který tento posun zvolí. Určitě lze řící, že čím větší Repeat, tím vyšší spotřeba tapet.
 Jan Slovák
jan@lavmi.cz

 

Další články
Jak tapetovat vliesové tapety

Jak tapetovat vliesové tapety

Abychom měli dokonale vytapetováno, potřebujeme dokonalou zeď. Musí být především hladká, rovná a bez prasklin.
Tapety a jejich materiály

Tapety a jejich materiály

Při nákupu tapet nemusí rozhodovat pouze design. Tapety se vyrábějí z různých materiálů, které se liší vlastnostmi či postupem práce.
Jak spočítat potřebné množství tapet

Jak spočítat potřebné množství tapet

Správně spočítat, kolik rolí budete k vytapetování interiéru potřebovat, je klíčová věc.
Krátký výlet do tapetové historie a další zajímavosti

Krátký výlet do tapetové historie a další zajímavosti

Před cestou do historie tapet se musíme zastavit u vzoru a ornamentu. Tyto elementy jsou totiž pro tapety klíčové v celých jejich dějinách.
Cz Sk En De