Tapetování

Tapety a jejich materiály

Při nákupu tapet nemusí rozhodovat pouze design. Tapety se vyrábějí z různých materiálů, které se liší vlastnostmi či postupem práce při tapetování. Každý materiál má své výhody i nevýhody a je dobré je znát. Může se dokonce stát, že správným výběrem materiálu můžete předejít rozčarování v případě, že jste zvolili nevhodný materiál do daného prostředí. Náš přehled není vyčerpávající, ale pro základní představu zcela postačí.
Vliesové tapety

Vliesové tapety (čti flísové) jsou na trhu relativní novinkou. Rychle si ale získaly své příznivce, a to především díky škále vynikajících vlastností, které je řadí na pomyslné první místo mezi tapetovými materiály. Mezi jejich hlavní výhody patří prodyšnost vzduchu a páry (stěny pod nimi neplesniví), vysoká pevnost a stálobarevnost. Vynikají výbornou tepelnou a zvukovou izolací. Vyznačují se rozměrovou stabilitou. Jsou vhodné do všech místností. Práce s nimi je snazší, než s ostatními druhy tapet. Lepidlo se pod ně nanáší pouze na stěnu – tzv. lepení za sucha. Strhávají se také za sucha a díky jejich vysoké pevnosti – i bezezbytku. Vliesové tapety mohou být někdy označeny také jako „non-woven“. Jsou vyráběny z netkaných textilií lisováním neuspořádaných buničitých (celulózových) a syntetických (vinylových) vláken.

Papírové tapety

Papírové tapety mohou být jednovrstvé, nebo pak kvalitnější dvojvrstvé – takzvané duplexní. Jejich největší přednosti je nižší cena. Papírové tapety však bývají neomyvatelné a ze všech tapet nejméně odolné proti oděru. Jsou vhodné do všech interiérů. Pokud se rozhodnete pro papírové tapety, připravte se na náročnější tapetování a obtížné strhávání. Tapety před samotným lepením musejí navlhnout, proto se lepidlo nanáší na tapetu. Poté je třeba několik minut počkat, až tapeta nasákne, čímž ale může změnit svůj rozměr.

Vinylové tapety

Vinylové tapety jsou oblíbené díky velmi vysoké odolnosti a snadné údržbě. Tapety se vyrábějí nanášením vinylové vrstvy na papírový podklad. Kvalitu a odolnost tapet určuje právě nanesená vinylová vrstva. Čím víc vrstev, tím je tapeta odolnější a kvalitnější. Avšak papírový podklad si nese stejné vlastnosti jako papírové tapety. Tzn. náročnější postup při tapetování a odstraňování. Nespornou výhodou vinylové tapety je již zmíněná odolnost, dále vysoký stupeň omyvatelnosti, stálobarevnost, ochrana proti poškrábání či částečná tepelná izolace. Lze je nalepit na různé podklady, např. na omítku, beton, sádrokarton či umakart. Mají velmi dobrou překrývající schopnost prasklinek či menších nerovností. Nicméně vinyl zůstává pořád umělou hmotou (PVC). Pro ložnice a dětské pokoje jsou proto nevhodné. Některé tapety mohou dokonce nepříjemně zapáchat „umělotinou“ a jejich prodyšnost je nulová.

Přetíratelné tapety na zeď

Přetíratelné tapety se prodávají v bílé barvě a jsou určeny jako podklad pro nátěr. Nejčastěji bývají vyrábené z odolného vliesu, aby vydržely vícenásobné přetření barvou. Přetíratelné tapety se vyznačují různou strukturou povrchu. Mohou imitovat dřevo, štuky, časté jsou i geometrické vzory. Jejich výhody a nevýhody jsou zmíněny u vliesových tapet.

Textilní tapety

Textilní tapety jsou stylové, vhodné spíše pro luxusní prostory. Tomu bude odpovídat i jejich cena. Jsou těžké, a proto výborně tepelně i zvukově izolují. Jejich další výhodou je, že si zachovávají své rozměry. Na trhu najdete různé druhy textilních tapet, některé mají například tenký vinylový potah, jiné jsou vyrobeny z textilu na vliesovém podkladu. Ty s vliesovým podkladem patří mezi ekologicky nezávadné, ale mají obtížnější údržbu.
 Jan Slovák
jan@lavmi.cz

 

Další články
Jak tapetovat vliesové tapety

Jak tapetovat vliesové tapety

Abychom měli dokonale vytapetováno, potřebujeme dokonalou zeď. Musí být především hladká, rovná a bez prasklin.
Jak spočítat potřebné množství tapet

Jak spočítat potřebné množství tapet

Správně spočítat, kolik rolí budete k vytapetování interiéru potřebovat, je klíčová věc.
Krátký výlet do tapetové historie a další zajímavosti

Krátký výlet do tapetové historie a další zajímavosti

Před cestou do historie tapet se musíme zastavit u vzoru a ornamentu. Tyto elementy jsou totiž pro tapety klíčové v celých jejich dějinách.
Co je to Repeat

Co je to Repeat

Na slovo Repeat narazíte vždy, když půjde o tapety s opakujícím se vzorem. Je to důležitý údaj, který ovlivňuje spotřebu tapet.
Cz Sk En De