Tapetování

Jak tapetovat vliesové tapety

Abychom měli dokonale vytapetováno, potřebujeme dokonalou zeď. Musí být především hladká, rovná a bez prasklin. Vliesová tapeta žádné nerovnosti neschová, naopak, dokonale ke zdi přilne a zkopíruje vše, včetně nerovností. Zeď musí být také čistá a bezprašná. Nalepená tapeta má velikou sílu, z toho důvodu nesmíte tapetovat na vrstvy staré malby, či zbytky tapet. Nová tapeta by se i se starými vrstvami odloupla.
 

Budete potřebovat

Penetrační nátěr, lepidlo, ochrannou fólii, tapetovací stolek, či jinou pracovní plochu, nádobu na lepidlo, váleček, nebo štětku na lepidlo, řezák, kovové pravítko, vodováhu, tužku, metr, tapetovací stěrku, úzký pryžový váleček, štafle, houbičku a měkký hadr.

Návod lepení

Na podlahu přilepíme ochrannou fólii, abychom zbytečně nenašpinili. Celou zeď nejdříve upravíme penetračním nátěrem. Tento nátěr má více výhod. Chrání zeď proti vlhkosti, zpevní podklad pro tapetu a sjednotí nasákavost. Nestane se pak, že tapeta na některém místě nebude držet. A zároveň nám penetrace v budoucnu usnadní odstranění tapety, protože nedovolí lepidlu prosáknout do omítky. V hobby marketech vám s nákupem penetračního nátěru poradí, prodávají se různé druhy.

Zatímco penetrace schne, zkontrolujeme, zda na všech tapetových rolích máme stejné číslo šarže, neboli „batch number“. Tento údaj je zárukou toho, že tapety byly tištěny ve stejné sérii a mají naprosto stejnou barevnost.

Pracovat začneme od okna. Vodováhou si uděláme značky, které určí, kam nalepíme první pruh tapety. Změříme si výšku stropu a připočteme přesah: nahoře i dole 5-10 cm. Uřízneme první pruh tapety. K prvnímu pruhu si pro kontrolu přiložíme rozbalenou roli tak, aby nám správně navazovaly vzory. Také si tím uděláme jasnou představu, jak dlouhé budeme řezat další pásy tapety, aby nám vzory pěkně seděly u sebe. Proto si nahoře i dole necháváme malé přesahy – rezervu, kterou později odřízneme. Na zeď, pouze pod budoucí první pruh, naneseme lepidlo a pečlivě odshora přiložíme tapetu. Pruh přilepíme přesně podél značek, které jsme si vyznačili. Díky tomu, že vlies je velice pevný materiál a také proto, že lepidlo se dává pouze na stěnu, je možné v tuto chvíli ještě čerstvě nalepenou tapetu dousadit - dotlačit tam, kam přesně potřebujeme.

Tapetovací stěrkou tapetu důkladně uhladíme – postupujeme od středu k okrajům. Vyženeme tak případné vzduchové bublinky a vyhladíme nerovnosti. Lepidlo naneseme pod budoucí druhý pruh. Pruhy tapet lepíme nadoraz vedle sebe. Spoje důsledně přitlačíme pryžovým válečkem odshora dolů. Přebytečné lepidlo ve spojích ihned otřeme navlhčenou houbičkou a utřeme dosucha měkkým hadrem. Tapetu nedřeme! Na posledním pruhu v rohu si necháme přesah 3-4 cm po celé délce. Pruh nalepíme a přitlačíme do rohu po celé délce hranou tapetovací stěrky. Přesah pak pečlivě odřízneme řezákem s pomocí kovového pravítka. A kraj opět důkladně uhladíme.

Na celé stěně najednou odřízneme horní i dolní tapetové přesahy pomocí řezáku a kovového pravítka. Konce tapet pečlivě uhladíme tapetovací stěrkou. Všechny kraje a spoje nalepených pruhů tapet zkontrolujeme. Na dospravení detailů použijeme štěteček s lepidlem a hadřík či pryžový váleček.

Před samotným tapetováním si pečlivě pročtěte návod od výrobce.

Zásuvka či vypínač

Pokud máme na zdi zásuvku či vypínač, vypneme pojistky a sundáme její kryt i rámeček. Zůstane jen el. krabička ve zdi. Otvor s krabičkou normálně přetapetujeme. Řezákem pak tapetu nad krabičkou křížem rozřízneme. Opatrným vyřezáváním pak tapetu z krabičky vyřízneme tak, aby byl menší než rámeček zásuvky. Po sestavení zásuvky či vypínače bude vše pohledově dokonalé.

Tolerance

Nezapomeňte, že každá tapeta je vyráběná s jistou malou odchylkou v pravidelnosti vzoru. Je to způsobeno technologií výroby. Může se tedy stát, že přestože pod stropem vzory spolu perfektně sedí, níže se budou i o pár milimetrů rozcházet. Superpečlivému oku to neujde. Ale je to normální, a budete o tom vědět jen vy. Dobří tapetáři proto vzory sesazují v úrovni očí.

Schnutí

Důležité nakonec! Pro správné schnutí neotevírejte okna, v místnosti příliš netopte a zamezte průvanu. Riskujete nerovnoměrné schnutí - tapety by se ve spojích rozcházely. Tapety musejí schnout pomalu a rovnoměrně, nejméně 12 hodin, ideálně 24.

 

 



Jan Slovák
jan@lavmi.cz

 

Další články
Tapety a jejich materiály

Tapety a jejich materiály

Při nákupu tapet nemusí rozhodovat pouze design. Tapety se vyrábějí z různých materiálů, které se liší vlastnostmi či postupem práce.
Jak spočítat potřebné množství tapet

Jak spočítat potřebné množství tapet

Správně spočítat, kolik rolí budete k vytapetování interiéru potřebovat, je klíčová věc.
Krátký výlet do tapetové historie a další zajímavosti

Krátký výlet do tapetové historie a další zajímavosti

Před cestou do historie tapet se musíme zastavit u vzoru a ornamentu. Tyto elementy jsou totiž pro tapety klíčové v celých jejich dějinách.
Co je to Repeat

Co je to Repeat

Na slovo Repeat narazíte vždy, když půjde o tapety s opakujícím se vzorem. Je to důležitý údaj, který ovlivňuje spotřebu tapet.
Cz Sk En De